Layout
 
A A A

Nævnsmedlemmer

Fortegnelse over medlemmer af Sundhedsvæsenets Patientklagenævn pr. 01.05.2010.

Formand for nævnet:
Landsdommer Henrik Gunst Andersen

Næstformænd for nævnet:
Dommer Svend Aage Feier
Dommer Lene Hjerrild
Landsdommer Ole Michael Kistrup
Dommer Carsten Michelsen

Danske Regioner:
Birthe Hesdorf
Erik Rønnenkamp Holst
Ester Larsen
Torsten Larsen-Seul
Trine Louise Stougaard Madsen
Jens Peter Vernersen
Johannes Flensted-Jensen
Lise von Seelen

Kommunernes Landsforening:
Karsten Bjerregaard
Tine Boesen Larsen
Jakob Bigum Lundberg
Helle Vibeke Nyborg Rasmussen

Danske Handicaporganisationer:
Niels Jensen
Lene Brandt
Lisbeth Holmgaard
Elsemarie Kraul
Freddy Nielsen
Janus Tarp
Anette Thomsen
Gunnar S. Evers

Forbrugerrådet:
Regitze Buchwaldt
Jakob Bjerre
Klaus Melvin Jensen
Per Jensen
Rut Jørgensen
Karin Ladegaard
Birgit Parkdal
Sine Jensen

Lægeforeningen:
Maiken Bjerggaard
Arne Borgwardt
Troels Bové
Erik Dahl
Lise Forsom
Steen Hartvig Hansen
Marianne Ingerslev Holt
Mogens Stubkjær Hüttel
Kasper Peiter Jensen
Erik Kristensen
Jette Skjøde Damsgaard
Jakob Lykke
Jens Rud-Petersen
Aksel Otkjær
Lis Haack Olsen

Dansk Tandlægeforening:
Marianne Wallentin Jensen
Ole Spanner

Tandlægernes Nye Landsforening:
Birgit Jagd Klausen
Erik Sørensen

Dansk Sygeplejeråd:
Niels Aagaard
Tove Fisker
Anne Gerth Sahl
Karen Vilsgaard
Tove Lindhardt Damsgaard
Telse Hübertz Brix
Birthe Runoberg Nielsen

Jordemoderforeningen:
Hanne Engelund
Christina Flems
Kirsten Lyck
Lene Mollerup

Ergoterapeutforeningen:
Gunnar Gamborg
Ulla Garbøl

Danske Fysioterapeuter:
Vibeke Laumann Jørgensen
Brian Errebo-Jensen

Foreningen af Statsautoriserede Fodterapeuter:
Pia Sølvsten Andersen
Ulla Engelstoft

Foreningen af Kliniske Dietister:

Ginny Rhodes
Anette Damsgaard Koch

Landsforeningen af Kliniske Tandteknikere:
Flemming Mogens Finøen

Tandteknikerforeningen:
Carsten Berggren Flindt

Fag Og Arbejde(FOA):
Jean Petersen
Henrik Rahe
Hanne Halskov
Helle Heilmann
Dorrit Knudsen
Annie Schacht
Gitte Oustrup Dyhr
Marianne Jensen
Anders Jensenius Møller
Karen Stæhr
Marianne Lübbers Søndberg
Jacob Lynge Jensen

3F Fagligt Fælles Forbund:
David Brennecke
John Larsen

Foreningen af Radiografer i Danmark:
Charlotte Graugaard Bech
Karen Lisbeth Brædstrup

Dansk Tandplejerforening:
Elisabeth Gregersen
Helle Svensson

Farmakonomforeningen:
Susanne Engstrøm
Inge-May Petersen

Danmarks Apotekerforening:
Annelise Christiansen
Lene Hübertz Olesen

Dansk Farmaceutforening:
Anna Marie Christiansen
Linda Jeffery

Dansk kiropraktorforening:
Hanne Nøddeskou-Fink
Grethe Thøstesen

Dansk Psykolog Forening:
Birgitte Bräuner Jensen
Louise Brückner Wiwe

Optikerfagets Fællesudvalg:
Birger Borch Larsen
Peter Smaakjær

Sulinermik Inuussutissarsiuteqartut Katiuffiat
Ruth Møller Jensen
Margrethe S. Rossil

Danske Bioanalytikere:
Karin Nørgaard
Grethe Rønn

Danske Bandagister:
Gert Bräutigäm
Thomas Kaiser


 Til top

   
<< Tilbage